اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۸ آذر
1398/07/07
معاون درمان وزارت بهداشت اعلام كرد:
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: يكي از بزرگترين افتخارات كشور، توسعه و تقويت پيوند اعضا است و يكي از موارد سنجش پيشرفتگي كشورها، تعداد و موارد پيوند هاي اعضا است كه ايران در اين زمينه، در دنيا در رده هاي بالا قرار دارد.

به گزارش وبدا، دكتر قاسم جان بابايي در مراسم بزرگداشت روز جهاني اهدا كنندگان سلول هاي بنيادي در سالن امام جواد(ع) وزارت بهداشت، اظهار داشت: پيوند اعضا در كشور به همت دكتر فاضل راه اندازي شد و امروز در پيوند كبد در دنيا، پيشرو هستيم. پيوند مغز استخوان نيز به همت دكتر قوام زاده از سال 69 در كشور راه اندازي شد و تا كنون بيش از 12 هزار پيوند مغز استخوان در كشور انجام شده است.

وي تصريح كرد: اخيرا مركز پيوند وزارت بهداشت با همكاري سازمان اورژانس كشور اقدام به انتقال هوايي و پيوند عضو كردند و در سال جاري تا كنون 10 پرواز براي اهدا و پيوند قلب انجام شده و آخرين مورد اين ماموريت، جمعه انجام شد كه قلب براي پيوند از يك استان به تهران منتقل شد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بيان اينكه در پيوند مغز استخوان پيشرفت هاي بسيار خوبي در كشور داشته ايم، افزود: همراهي نهادها، انجمن ها، خيرين، رسانه ها، هنرمندان و افراد صاحب جايگاه و نفوذ در كشور به منظور تقويت پيوند مغز استخوان، ضروري است چون در سالهاي گذشته، پيوند مغز استخوان از خانواده بيمار يا اطرافيان وي انجام مي شد اما به تدريج به دليل كوچك شدن بعد خانوار، پيوند مغز استخوان به سمت تشابه ژنتيكي رفته و بانك سلول هاي بنيادي خون ساز در كشور راه اندازي شده است.

دكتر جان بابايي افزود: اهداي سلول هاي بنيادي خون ساز و تقويت بانك سلول هاي بنيادي از نظر اقتصادي براي كشور بسيار مقرون به صرفه است و از خروج ارز از كشور جلوگيري مي كند. خوشبختانه امروز شبكه ملي اهداكنندگان سلول هاي بنيادي خون ساز در كشور ايجاد شده و اين امكان وجود دارد كه سلول هاي مشابه و مورد نياز بيماران، پيدا شده و پيوند انجام شود.

وي تاكيد كرد: در كشور 19 مركز پيوند مغز استخوان فعاليت دارند اما مشكل ما اين است كه فقط 6 تا 7 مركز، پيوند مغز استخوان غيرخويشاوند انجام مي دهند و بايد همه اين مراكز، پيوند غيرخويشاوند را انجام داده و بانك سلول هاي بنيادي خون ساز در كشور تقويت شود.

معاون درمان وزارت بهداشت يادآور شد: وزارت بهداشت در حال حاضر تا سقف 15 ميليون تومان براي تست هاي اهداي سلول هاي بنيادي خون ساز در مراحل مختلف پرداخت مي كند و دولت در شرايط دشوار كنوني، پيوند اعضا و مغز استخوان را به صورت رايگان براي بيماران انجام مي دهد.

دكتر جان بابايي در پايان اظهار داشت: برنامه وزارت بهداشت اين است كه با همكاري نهادهاي مختلف از جمله معاونت علمي و فناوري رياست جمهور، كيت هاي HLA در مرحله دوم و سوم با كمك شركت هاي دانش بنيان در كشور، ساخته شود و بيماران نيازي به مراجعه به خارج از كشور نداشته باشند و علاوه بر تقويت بانك سلول هاي بنيادي و انجمن هاي مردم نهاد در اين حوزه، پيوند غيرخويشاوندي در دانشگاه هاي علوم پزشكي، در دستور كار قرار گيرد.
تعداد بازدید:
2
نویسنده:
منبع:
http://behdasht.gov.ir
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، بلوار آيت ا... كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه علوم پزشكي، ساختمان شماره 1، طبقه اول، راهروي شماره 2
كدپستي : 8816758915         تلفن : 33342411-33343006-038
دور نگار :  33343006 -038
Arzyabi@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1398/09/18
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal