اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات
۱۳۹۹/۹/۶
1398/02/16
معاون بهداشت وزارت بهداشت در آستانه روز جهاني فشار خون خبر داد:
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: 42 درصد مرگ و ميرها در كشور به علت ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي بوده و يكي از عوامل خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي نيز ابتلا فشار خون بالا در افراد است.

دكتر عليرضا رييسي در گفت و گو با وبدا، با اعلام اين مطلب و با تاكيد بر ضرورت كنترل فشار خون، اظهار كرد: براساس آمارها، متاسفانه در كشور ما 45 درصد از افرادي كه فشار خون بالا دارند، از اين عامل خطر سلامتي آگاهي نداشته و پيرو آن، براي پيشگيري از بيماري و درمان به موقع نيز اقدام نكرده اند. بنابراين، بعد از مدتي با عوارض ناشي از پرفشاري خون كه شامل، سكته هاي قلبي و مغزي و عارضه هاي قلبي و كليوي است، به پزشك مراجعه مي كنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: متاسفانه 50 درصد افرادي كه از فشار خون خود مطلع هستند نيز، دارو مصرف نكرده و تحت درمان مناسبي قرار ندارند و لذا فشار خون آنها تحت كنترل نيست. به همين دليل، يكي از توصيه هاي سازمان بهداشت جهاني در حوزه كنترل بيماري هاي غير واگير، كنترل فشارخون است كه براساس آن، وزارت بهداشت، در آستانه روز جهاني فشارخون، راه اندازي بسيج همگاني كنترل فشارخون در كشور را در دستور كار خود قرار داد.

دكتر رييسي با بيان اينكه راه اندازي كمپين همگاني فشار خون در كشور با هدف شناسايي، كنترل و اطلاع رساني و ارجاع موارد به پزشك، برگزار مي شود، تصريح كرد: اين غربالگري در گروه هدف افراد30 سال به بالاي جامعه انجام شده و طبق پيش بيني ها، بيش از 20 ميليون نفر تحت آزمايش اندازه گيري فشار خون قرار خواهند گرفت و انتظار داريم، حدود 2 ميليون نفر از افرادي كه از مشكل فشار خون خود مطلع نيستند، شناسايي شده و درمان مناسبي دريافت كنند.

وي با بيان اينكه اين بسيج همگاني با همكاري و مشاركت تمامي معاونت هاي وزارت بهداشت و سازمان هاي وابسته به وزارتخانه برگزار خواهد شد، بر ضرورت همكاري هاي بين بخشي در اين راستا تاكيد كرد و گفت: همچنين، مشاركت سازمان هاي مردم نهاد، نهادهاي سلامت محور، بسيج، هلال احمر و بخش خصوصي و ساير ارگان ها و نهادهاي تاثيرگذار در اين راستا، بسيار راهگشا خواهد بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پايان تاكيد كرد: با توجه به اينكه روز 27 ارديبهشت ماه، با عنوان روز جهاني فشار خون نامگذاري شده است، بسيج همگاني فشار خون نيز در اين تاريخ در سراسر كشور آغاز شده و 6 تا 8 هفته تداوم خواهد داشت و تمام هموطنان از روستا تا شهر غربالگري خواهند شد. اين اقدام در محل تجمعات مردم از جمله سازمان هاي دولتي و غير دولتي، مساجد، اماكن عمومي، ادارات، كارخانجات و ساير محل ها، عملياتي خواهد شد.
تعداد بازدید:
5
نویسنده:
منبع:
www.behdasht.gov.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal